Novinky
Příležitost pro rozvoj zaostávajících a periferních regionů
20.11.2024
Program Interreg pro střední Evropu (Interreg Central Europe) podpoří nadnárodní spolupráci v rámci malých projektů (small-scale projects), které zkouší nová řešení v periferních a zaostávajících oblastech k zajištění jejich větší atraktivity pro život a práci.
Cílovým územím jsou tedy oblasti, které se vyznačují alespoň jednou z uvedených kvalitativních charakteristik bez ohledu na to, zda se jedná o venkovské či městské oblasti a bez ohledu na jejich velikost (předměstí, městské části, venkovské komunity, malá i střední města i celé regiony): Nízký ekonomický potenciál; Špatná dostupnost služeb obecného zájmu často vlivem demografických změn; Nedostatek vazeb, pokles významu, vlivu nebo konektivity.
Tematické zaměření s vazbou na specifický cíl programu (SC):
- SC 1.2 Posílení dovedností pro smart specializaci, průmyslovou tranzici a podnikání (zejména témata: rozvoj dovedností, odliv mozků, migrace a ztráta pracovních sil, sociální podnikání, digitální transformace);
- SC 2.5 Zelená městská mobilita (zejména: udržitelná multimodální spojení ve městech a provinciích, zlepšení mobility v příměstských oblastech vč. vesnic a dostupnost veřejné dopravy ve spádových územích měst pro všechny, včetně seniorů a osob se zdravotním postižením);
- SC 3.1 Zlepšení dopravní propojenosti venkova a periferií (zejména témata: udržitelná osobní doprava, testování a zlepšování služeb regionální dopravy ve veřejném zájmu občanů);
- SC 4.1 Posílení veřejné správy pro integrovaný územní rozvoj (zejména témata související s demografickou změnou a poskytováním zdravotních, vzdělávacích a sociálních služeb – SOHZ v souladu s přístupem integrovaného územního rozvoje).
„Malé projekty“ zahrnují min. 1 pilotní akci na místní nebo regionální úrovni zaměřené přednostně na „měkká opatření“ (testování nových služeb, nástrojů či participativních přístupů). Investice do vybavení v rámci pilotní akce mohou být max. do výše 25 000 EUR (podrobněji viz výzva. Náklady spadající do kategorie 6/Infrastruktura a stavební práce nejsou způsobilé.) Doba realizace je 12 až 24 měsíců.
Žadatelem mohou být konsorcia složená min. ze tří partneři z různých zemí (min. 2 partneři ze zemí programu Interreg CE, tzn. Rakousko, Chorvatsko, ČR, Německo – vybrané regiony, Maďarsko, Itálie – vybrané regiony, Polsko, Slovensko, Slovinsko; viz https://www.interreg-central.eu/list-of-regions/). Očekávají se zejména konsorcia sestávající ze zástupců místní/regionální veřejné správy a dalších stakeholderů a partnerů kompetentních k dosažení očekávaného územního dopadu, jako např. občanská sdružení, NNO apod.
Maximální míra podpory je 80 % ze způsobilých nákladů, max. 640 000 EUR z ERDF.
Žadatelé mohou využít zjednodušenou žádost (zjednodušené metody vykazování nákladů a zjednodušené reportování). Novinkou této výzvy je povinná konzultace se společným sekretariátem před podáním žádosti (žadatelé si musí zajistit povinnou konzultaci nejpozději do 3.12.2024) a povinnost žadatele představit svůj návrh v angličtině v rámci tzv. „hearings“, které budou součástí následného hodnotícího procesu. V případě partnerství např. CZ+PL+SK nutno specifikovat přidanou hodnotu oproti přeshraničním projektům.
Uzávěrka pro podání žádostí je 10. prosince 2024
Další informace k výzvě:
Výzva pro okrajové a zaostávající oblasti (3. výzva Interreg CE)
Podpora žadatelů při přípravě projektů:
https://www.interreg-central.eu/support-for-applicants/#explainers-and-tutorials
Platforma pro hledání partnerů: