Novinky

Kaskádové financování na podporu Internetu nové generace a jeho bezpečného užívání

12.10.2022

Iniciativa Internet nové generace (Next Generation Internet initiative/NGI) si klade za cíl přispívat k rozvoji odolného, důvěryhodného a (udržitelně) otevřeného internetu. Výzva „NGI0 Entrust“ je spolufinancována z programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa a umožňuje tzv. kaskádové financování, tedy poskytování finanční podpory třetím stranám (včetně jednotlivců) jako prostředek k dosažení cílů iniciativy.

NGI0 Entrust podporuje nezávislé výzkumníky a vývojáře, kteří pracují na společných digitálních výstupech, s cílem obnovit a udržet evropskou suverenitu a zajistit demokratické vlastnictví digitální společnosti. NGI Zero Entrust si klade za cíl umožnit a pomáhat nezávislým výzkumníkům a vývojářům vytvářet výkonné nové technologie, které budou přínosem pro koncové uživatele a které budou pomáhat udržovat demokratickou společnost, otevřenou ekonomiku a společný prospěch. Podpora zahrnuje všechny technologické části, na kterých jsou uživatelé internetu kolektivně závislí a kterou lze dále zlepšovat v rámci odolnosti, ochrany soukromí, přenositelnosti dat i služeb a důvěryhodnosti. Koncoví uživatelé budou těžit z decentralizovaných technologických řešení, která zároveň zajistí jejich plnou kontrolu nad vlastními osobními údaji na internetu.  Podpora zahrnuje např. mobilní operační systémy, internetové a webové protokoly, otevřený hardware u notebooků a telefonů, šifrovací nástroje, nebo videokonferenční služby.

Více informací:

NGI0 Entrust (2022-12E)

https://NLnet.nl/entrust

Další výzva „NGI Assure“ si klade za cíl zvýšit bezpečnost při využívání internetu a zahrnuje vědecký výzkum, návrh a vývoj softwaru s otevřeným zdrojovým kódem a otevřeného hardwaru, softwarové inženýrství zaměřené na nové oblasti využití nebo zlepšení kvality softwaru, bezpečnostní prvky a audity, testování softwaru, dokumentaci pro výzkumné pracovníky, vývojáře a koncové uživatele, zvýšení použitelnosti/inkluzivního designu na základě lepšího pochopení požadavků uživatelů, účast na technických, vývojářských a komunitních akcích, jako jsou hackathony, IETF, W3C, RIPE meetingy, FOSDEM atd. (vstupné, cestovní a pobytové náklady) a další činnosti, které jsou v souladu s principy NGI Assure.

Více informací:

NGI Assure 12th Open Call

Odkaz na web Internet nové generace (Next Generation Internet/NGI):

https://ngi.eu

Uzávěrka pro podávání projektů v obou výzvách je 1. prosince 2022.

Zpět na výpis novinek